Czy Ty również popełniasz ten częsty błąd dotyczący przechowywania jedzenia dla zwierząt?

Jeśli kupujesz dla swojego kota lub psa suchą karmę, czego swoją drogą nie rekomenduje, sposób w jaki ją przechowujesz ma wpływ na jej świeżość. Otwarte opakowanie suchej karmy dla zwierząt w ciepłej spiżarni lub garażu może być tragiczne jeśli chodzi o unikanie chorób i powodować złe samopoczucie u naszych czworonogów.

 

Wrogami suchej karmy dla zwierząt jest czas, ciepło, wilgoć i tlen. Im dłużej karma jest na półce (w sklepie lub Twoim domu) tym więcej witamin traci. W zależności od jakości, źródła i stabilizacja tłuszczy w produkcie sucha karma może również zjełczeć i tak jak mówi doktor Steve Brown zajmujący się formułami karm dla zwierząt ‘’dostarczanie zjełczałych tłuszczów jest gorsze niż niedostarczanie ich wcale’’.

Z tego powodu rekomenduje on kupowanie suchych karm, które nie zawierają dodatkowych kwasów tłuszczowych (EFA) i dodawanie delikatnych kwasów EFA do karmy zaraz przed podaniem jej czworonogowi.

 

Jeśli karma dla zwierząt przechowywana jest w cieplejszych, wilgotnych klimatach lub ciepłym pokoju potencjał rozwoju bakterii i grzybów na i w karmie jest dużym ryzykiem dla Twojego psa.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie suchej karmy w pojemnikach próżniowych w zamrażarce,lodówce lub zimnym, ciemnym pomieszczeniu.

Oczywiście nie wskazane jest karmienie psów przeterminowaną karmą. Co więcej, Steve rekomenduje by sucha karma była użyta do 30 dni od otwarcia opakowania w celu uniknięcia negatywnych rzeczy, które mogą stać się karmie w tym czasie. Co za tym idzie odradzam kupowanie dużych opakowań karmy jeśli masz jednego psa lub jeśli Twój pies jest mały; jedzenie będzie nieświeże lub niezdatne do spożycia (a przynajmniej straci smak) zanim będziesz miał okazję je wykorzystać w ciągu czterech tygodni od otwarcia.

Nie przesypuj resztek starej karmy do nowo otwartego opakowanie, ponieważ możesz w ten sposób przenieść bakterie na świeżą karmę. Jeśli pozbywasz się starego opakowania zachowaj kod kreskowy na wszelki wypadek jeśli pojawi się jakikolwiek problem z produktem. Dostarczam te wskazówki, ponieważ wielu właścicieli zwierząt domowych kupuje suchą karmę ze względów ekonomicznych.

 

Istnieje jednak wiele powodów dla których chciałabym byś rozważył wprowadzenia zmian do diety swojego psa.

 

Wierz mi lub nie, ale z dobrym planem, promocjami w sklepach i odrobiną zaradności będziesz w stanie stworzyć zbilansowane, domowe pożywienie dla psa za niewiele więcej niż zapłaciłbyś za suchą ultra-premium karmę.

 

Co naprawdę znajduje się w suchej karmie?

 

To pewnie, że jeśli karmisz swojego czworonogą suchą karmą przez całe życie prędzej czy później znudzi mu się. Będzie ona podtrzymywać życie? Oczywiście, ale zakładając, że zwierzę będzie czerpać wszystko to co potrzebne by się rozwijać z monotonnej, wysoko przetworzonej, sztucznie wzbogacanej żywności. Podczas gdy taka karma będzie spełniać zapotrzebowanie odżywcze pozwalające Twojemu psu żyć, nie do końca będzie ona dostarczać właściwości odżywcze, które potrzebne są psom do naprawy komórkowej, zdrowej detoksykacji czy odpowiedniej pracy narządów.

 

Dlaczego nie podoba mi się karmienie psów wyłącznie przetworzoną karmą przez całe ich życie?

 

Właściwie jest wiele rzeczy, które nie podoba mi się jeśli chodzi o suchą karmę, jednak zaczniemy od problemów z kontrolą jakości surowych materiałów, które używane są do produkcji suchej karmy. Zakłady przetwórstwa produkują mięsną i kostną mączkę z wielu źródeł. Części krów, które nie mogą być sprzedane do spożycia przez ludzi (kości, układ trawienny, mózg, wymiona i więcej), tusze chorych zwierząt, przeterminowane mięso ze sklepów spożywczych (w tym plastikowe i styropianowe opakowania), zwierzęta, które zginęły w wyniku wypadków drogowych, a nawet zwierzęta z ogrodów zoologicznych jak i uśpione koty i psy. ‘’Materiał ten jest powoli proszkowany w jedną wielką mieszankę składającą się z martwych rzeczy i plastikowych opakowań. Następnie mieszanka umieszczana jest w kadzi gdzie jest podgrzewana przez kilka godzin w temperaturze od 220 do 270 stopni Farenheita. Przy tak wysokich temperaturach tłuszcz wypływa na górę wraz z wszelkimi związkami, które rozpuszczają się w tłuszczach i ciałami stałymi, które się z nimi mieszają. Większość wirusów i bakterii jest zabijana. Tłuszcz może zostać oddzielony, zapakowany i być odrębnym produktem. Pozostałości nazywane są ‘’mączką mięsno-kostną’’. Może być ona stosowany w paszy zwierzęcej, w karma dla zwierząt domowych lub jako nawóz… Nie ma w zasadzie żadnej regulacji, która miałaby określać zawartość karmy dla zwierząt domowych.

W rzeczywistości ten sam system, który nie wie czy głównym składnikiem są dzioby kurczaka czy jamnik nie może zagwarantować odpowiedniego odżywienia, dla psów, które będą to jeść’’.

 

Problemy z suchą karmą…

 

Oprócz słabej jakości mięs, odpadków oraz syntetycznych witamin i minerałów większość komercyjnych suchych karm wyprodukowana jest na basie wysoce glikemicznej, genetycznie modyfikowanej kukurydzy, pszenicy lub ziemniaków – ziarna i skrobie, nie powinny być częścią diety Twojego psa , które tworzą problematyczne dla metabolizmu skoki insulinowe, glukagonowe i kortyzolowe w ciągu dnia. Co więcej, większość ‘’bez-zbożowych’’ suchych karm posiada większą zawartość glikemiczną niż standardowe karmy ze względu na większą ilość ziemniaków, fasoli, soczewicy lub tapioki w składzie.

Węglowodany przetwarzają się w cukier, który jest paliwem dla schorzeń zwyrodnieniowych takich jak cukrzyca, otyłość czy różnego typu nowotwory. W ciągu ostatnich 50 lat na własnej skórze nauczyliśmy się, że biologicznie niewłaściwe diety (diety ubogie w tłuszcz i bogate w węglowodany, które opanowują przemysł karm dla zwierząt) nie są dobre dla zdrowia. Moim zdaniem ilość przewlekłych chorób zapalnych i zwyrodnieniowych jest epidemiczna, a są one rezultatem złej diety i stylu życia. Ponadto, niskiej jakości białka i tłuszcze (nie nadające się do spożycia przez ludzi) podczas gdy są przetwarzane w wysokich temperaturach tworzą produkty przyjazne dla nowotworów takie jak heterocykliczne aminy.

Szacuje się, ze mięso, które wykorzystywane jest w karmie dla psów poddawane jest przynajmniej czterem procesom produkcyjnym w wysokiej temperaturze. Sprawia to, że strawność, nasiąkliwość i ogólna wartość odżywcza takich produktów jest bardzo wątpliwa.

Większość psów i kotów będzie rozwijać się prawidłowo po podaniu świeżego, pełnowartościowego jedzenia, które jest podobne do tego, jakie spożywali ich przodkowie, niestety jednak przestawienie psa z gorszych, wysoce przetwarzanych karm może być trudne. Prawdopodobne jest, że Twój czworonóg przyzwyczaił się do tej diety nie zdając sobie sprawy, że może być ona przyczyną wielu chronicznych chorób.

Niski poziom nawodnienia suchych karm również jest problematyczny, szczególnie dla kotów. Sucha karma dla kotów dostarcza jedynie 1/10 ilości tego co dostarczają im zwierzęta drapieżne, żywe pokarmy czy nawet komercyjna karma puszkowana, co z kolei ma negatywny wpływ na nerki i pęcherz.

Psy, którym podawana jest sucha karma wykazują nadmierne pragnienie. Suche karmy naturalnie bogate w węglowodany wraz ze skłonnością właściciela do podawania większej ilości jedzenia niż metaboliczne zapotrzebowanie psa jest istotnym czynnikiem wzrostu odsetek otyłych psów. Tak więc o wiele bardziej istotny jest wybór najlepszego jedzenia dla psa niż to jak prawidłowo ją przechowywać.

 

Jaki jest najlepszy wybór jeśli chodzi o karmę dla zwierząt?

 

Polecam całkowite odstawienie suchej karmy dla zwierząt na rzecz zrównoważonej, odpowiedniej dla gatunku diety. Niezależnie od wagi, zwierzak potrzebuje odpowiedniego dla swojego gatunku pożywienia, co oznacza jedzenie bogate w wysokiej jakości białka pochodzenia zwierzęcego, zdrowe tłuszcze oraz błonnik bez dodatku skrobi.

Zbilansowana surowa lub delikatnie podgotowana domowa dieta jest najlepszych rozwiązaniem dla zwierząt, jednak powinieneś przystąpić do jej tworzenie tylko wtedy, gdy chcesz ją tworzyć dobrze.

Jeśli nie chcesz zajmować się tworzeniem zbilansowanego pożywienia w domu wybierz zbilansowane, komercyjnie dostępne surowe jedzenie lub gotowane posiłki przygotowane przez Psie Dania.

Liofilizowana/odwodniona dieta jest drugim dobrym rozwiązaniem. Puszkowane jedzenie zdatne do spożycia przez ludzi jest średnim rozwiązaniem. Tak samo jak puszkowane jedzenie oznaczone terminem ‘premium’. Unikaj pół-wilgotnych saszetek, jako że większość z nich produkowane jest przy użyciu niezdrowej substancji chemicznej o nazwie glikol propylenowy.

 

Pamiętaj też, że możesz włączać świeżą żywność od diety swojego pupila w formie smakołyków.

 

Jagody, nasiona chia w oleju kokosowym, plasterki banana, surowe nasiona dyni a nawet sfermentowane warzywa i kefir są świetnymi, odżywczymi i apetycznymi przekąskami dla Twojego czworonoga.

Jeśli przestawiasz swojego zwierzaka z suchej diety, rób to stopniowo. Może upłynąć trochę czasu zanim Twój czworonożny przyjaciel przyzwyczai się do nowej zdrowszej diety, jednak w wielu przypadkach zauważysz, że pokocha ją nawet Twój kot. Ty z kolei pokochasz korzyści zdrowotne jakie spowoduje nowa dieta (i mniejsze rachunki od weterynarza).

świeżo przyrządzane

świeżo przyrządzane

pakowane próżniowo

pakowane próżniowo

dostarczone do drzwi

dostarczone do drzwi