Czy znasz 19 oznak, które mówią, że potrzebna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza?

W sytuacji gdy Twój zwierzak jest chory lub doznał urazu trudne może być określenie czy wymaga on wizyty u weterynarza czy może wystarczy zaopiekować się nim w domu.
Nie chcesz przecież narażać go na niepotrzebny stres wywołany wizytą u weterynarza (nie wspominając już o kosztach), ale chcesz być pewien, że gdy rzeczywiście zaistnieje potrzeba otrzyma on wymaganą pomoc weterynaryjną.
Pamiętaj, że zarówno psy jak i koty są mistrzami w ukrywaniu symptomów chorób.

Jest to zachowanie instynktowe, które pomogłoby mi przetrwać w dziczy. Tak więc jeśli Twój zwierzak jest słaby lub zauważasz, że coś go boli, bardzo prawdopodobne jest, że objawy te są dużo silniejsze.
Zachowaj ostrożność. Jeśli masz wątpliwości powinieneś zabrać psa do zbadania. Regularne wizyty u weterynarza również pomogą w określeniu co jest normalne w zachowaniu Twojego psa, a co odbiega od normalności. Regularne wizyty pomogą także określić czy istniejące już problemy zdrowotne pogarszają się czy polepszają.
Cztery schorzenia: Kiedy udać się do weterynarza
Ponieważ Twój zwierzak nie jest w stanie zakomunikować Ci czy potrzebuje wizyty u weterynarza czy nie, musisz stać się małym detektywem. Poniżej znajdziesz cztery schorzenia, które możesz zauważyć u swojego zwierzaka wraz z informacją czy wymagana jest wizyta u weterynarza.
1. Problemy z oczami
Jeśli zauważyłeś zmiany w oczach lub widzeniu Twojego zwierzaka powinieneś zadzwonić do weterynarza i umówić wizytę najszybciej jak będzie to możliwe. Problemy z oczami to między innymi urazy takie jak zadrapania, problemy z powiekami lub rzęsami lub przewlekłe choroby takie jak jaskra.
2. Wymiotowanie i biegunka
Łagodne wymioty i biegunka mogą być leczone w domu, ale tylko wtedy gdy objawy szybko ustają i tylko wtedy gdy Twoje zwierzę nie jest letargiczne i nie wykazuje innych symptomów chorób. Jeśli wymioty i biegunka nie ustępują w ciągu 24 godzin konieczna będzie wizyta u weterynarza.
W przypadku łagodnej biegunki podaj pupilowi łyżeczkę dyni na każde 4.5 kilograma wagi zwierzaka raz lub dwa razy dziennie jako część regularnej diety psa, diety zmiksowanej lub jako przekąskę (działa to także w przypadku zaparcia i zakłaczenie u kotów).
3. Skręt żołądka
Jeśli Twój pies doświadcza łagodnego skrętów żołądka oznacza to, że jego żołądek wypełniony jest gazami i powietrzem.
W takim przypadku skręcony żołądek kręci się wokół siebie ograniczając tym samym dopływ krwi do organów wewnętrznych – może to zagrażać życiu psa i wymaga natychmiastowej pomocy weterynarza.
Objawy występujące przy skręcie żołądka to nudności i ślinotok. Jeśli zauważysz je u swojego psa jak najszybciej udaj się do gabinetu weterynaryjnego.
4. Reakcje alergiczne
Łagodne reakcje alergiczne spowodowane ugryzieniem owada lub użądleniem, jedzeniem, szczepionkami lub lekami zazwyczaj mogą być leczone w domu. Twój zwierzak może doświadczyć łagodnych obrzęków lub świądu. Jeśli Twój zwierzak ma problemy z oddychaniem, które wydają się dla niego uciążliwe skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Jeśli Twój zwierzak ma alergię wywołaną szczepionką, upewnij się by poprosić weterynarza o detoks szczepionki i zaprzestań szczepienia swojego psa (w miejsce szczepionek zapytaj o przeciwciała).
W przypadku łagodnej reakcji alergicznej na użądlenie pszczoły podaj homeopatyczny Apis mel , kwercetynę lub Benadryl, ale tylko w wypadku gdy obrzęk nie może być zniwelowany przy użyciu naturalnych metod. Poważne reakcje alergiczne wymagają natychmiastowej wizyty u weterynarza lub w najbliższej klinice weterynaryjnej.
Jeśli objawy alergiczne są chroniczne, rekomendujemy konsultację z weterynarzem, który pomoże Ci z zrozumieniu co powoduje alergie zwierzaka tym samym układając naturalny plan leczenia.
Dziewiętnaście schorzeń wymagających natychmiastowej pomocy weterynarza
W przypadku niektórych dolegliwości takich jak łagodna biegunka lub łagodne podrażnienia skóry możesz poczekać z wizytą u weterynarz do następnego dnia.

W innych przypadkach czekanie może wiązać się z ryzykiem śmierci psa.
19 poniższych schorzeń, symptomów i scenariuszy również wymagają natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii. Nie jest to pełna lista, jeśli jednak zauważysz którekolwiek z poniższych zabierz swojego psa do kliniki weterynaryjnej jak najszybciej będzie to możliwe.
Obfite krwawienie lub krwawienie, które nie ustępuje w ciągu pięciu minut
Dławienie się, trudności w oddychaniu, ciągły kaszel i odruchy wymiotne
Krwawienie z nosa, ust, odbytu, kaszlenie krwią lub krew w moczu
Trudności z oddawaniem moczu i kału lub widoczny ból podczas wydalania.
Uraz oczu
Przypuszczenie, że Twój zwierzak zjadł coś trującego (typu preparat przeciw zamarzaniu, ksylitol, czekolada, trucizna na gryzonie itp.)
Drgawki i lub/otłumienie
Złamane kości, widoczne utykanie lub brak możliwości poruszania łapą lub łapami
Widoczne oznaki bólu lub lęku
Stres cieplny lub udar cieplny
Silne wymiotowanie lub biegunka – jeśli wystąpiła dwa lub więcej razy w ciągu 24 godzin, lub jeśli któremukolwiek z tych dolegliwości towarzyszą inne
Niechęć do picia, która trwa 24 godziny lub dłużej
Nieprzytomność
Penetrujące rany na klatce piersiowej w tym głębokie rany i nakłucia
Gorączka wynosząca ponad 104 stopni Fahrenheita (40 stopni Celsiusa)z towarzyszącą ospałością
Utrata równowagi (niezdolność do utrzymania prawidłowej postawy, przewracania się na boki)
Oparzenia i urazy, w skutek których odsłonięta zostaje kość
Wytrzeszcz oczu i nagła ślepota
Symptomy skrętu żołądka w tym nabrzmiały żołądek, odruchy wymiotne, wymioty, widoczne bóle brzucha, niepokój, płytki i szybki oddech, blade dziąsła.

Wskazówki dotyczące pierwszej pomocy, które pomogą Twojemu zwierzakowi w domu. Istnieją również schorzenia, które mogą być bezpiecznie zwalczane w domu.

W tym:
Łagodne krwawienie paznokcia: Jeśli Twój pupil złamie sobie paznokieć na dywanie lub jeśli przytniesz go za krótko podczas obcinania paznokci wystarczy, że zanurzysz jego paznokieć w substancji ściągającej tak by krwawienie ustało. Możesz użyć w tym celu również skrobi kukurydzianej lub mąki; po prostu wsyp małą ilość do miski i zanurz w niej paznokieć przytrzymując łapę aż krwawienie ustanie (zazwyczaj od 1 do 5 minut).
Drobne skaleczenie i zadrapania: Wystarczy użyć płynu do soczewek kontaktowych by wyczyścić brud z rany lub zadrapania. Możesz używać go również by wyczyścić piasek z oka zwierzaka. Do codziennej dezynfekcji używaj rozcieńczonego Betadinu (powidon roztworu jodu) lub srebra koloidalnego, nalewki z nagietka lub miodu Manuka.
Problemy z łapami: Swędzące i podrażnione łapy często można ukoić mocząc je. Wystarczy zanurzyć łapy w roztworze wody z powidonem jodu (nazwa handlowa – Betadine). Kolor roztworu powinien przypominać kolor mrożonej herbaty.
Pomoże to bezpiecznie zdezynfekować i wygładzić łapę wypłukując zanieczyszczenia. Miej na uwadze, że roztwór może zafarbować jasną sierść.
Jeśli nie zamierzasz w najbliższym czasie odwiedzić lekarza weterynarii, możesz badać zdrowie swojego zwierzaka regularnie przeprowadzając domowe badanie zdrowotne . Dopiero w wypadku gdy zauważysz guzy, owrzodzenia lub obszar ciała, który wydaje się sprawiać ból zwierzakowi umów się na wizytę u weterynarza.

świeżo przyrządzane

świeżo przyrządzane

pakowane próżniowo

pakowane próżniowo

dostarczone do drzwi

dostarczone do drzwi