Korzyści zdrowotne dla psów pochodzące z oleju kokosowego

Olej kokosowy jest bardzo popularny w dzisiejszych czasach. Możesz używać go jako dodatek zdrowotny do gotowania, jako domowej roboty pasta do zębów, składnik dezodorantu lub do nawilżenia skóry i włosów.
Ze względu na przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe właściwości wile osób stosuje olej kokosowy w różnych leczniczych celach.
Pomimo, że suplementy mogą być zagmatwanym tematem dla właścicieli psów, z pewnością wiesz już o korzyściach płynących z dostarczania czworonogom olei Omega-3 pochodzenia rybiego, krylu lub nasion lnu. Oleje te zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które jak sama nazwa wskazuje są niezbędne dla zdrowia psa.
Istnieją również inne oleje, które wspierają dobre zdrowie Twojego psa, a olej kokosowy jest jednym z nich. Tłuszcze zawarte w oleju kokosowym uważane są za ‘’warunkowo niezbędne’’ co oznacza, że są one niezbędne w pewnym okolicznościach (takich jak ciąża lub wczesny wzrost).
W rzeczywistości, średni łańcuch kwasów tłuszczowych zawarty w mleku kokosowym jest również obecny w mleku laktacyjnym ludzi i innych ssaków, a olej kokosowy jest składnikiem wielu sztucznych mlek dla niemowląt.
Olej kokosowy nie jest olejem Omega-3, jednak przynosi wiele korzyści dla Twojego psa. Czytaj dalej by dowiedzieć jak w jaki sposób poprawić samopoczucia swojego psa.
Co znajduje się w oleju kokosowym?
Olej kokosowy w 90% składa się z tłuszczów nasyconych. Wszystkie tłuszcze i oleje składają się trójglicerydów. Olej kokosowy składa się głównie z średnich łańcuchów trójglicerydów. Wszystkie trójglicerydy składają się z pojedynczych cząsteczek nazywanych kwasami tłuszczowymi. Olej kokosowy zawiera 64% kwasów tłuszczowych średniego łańcucha (MCFA).
Z kolei MCFA w oleju kokosowym w 48% składa się kwasu laurynowego, 8% kwasu kaprylowego i 7% kwasu kaprynowego a także kwasów mirystynowych i palmitynowych.
Olej kokosowy zawiera również około 2% kwasu linolowego (wielonasycone kwasy tłuszczowe) i około 6% kwasu oleinowego (jednonasycone kwasy tłuszczowe).
Większość korzyści zdrowotnych oleju kokosowego pochodzi z MCFA, w szczególności z kwasu laurynowego.
Kwas laurynowy posiada antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne właściwości. Kwas kaprynowy i kaprylowy mają podobne właściwości, jednak najbardziej znane są z właściwości przeciwgrzybiczych.
Co więcej, ciało może skutecznie metabolizować MCFA by dostarczał natychmiastowe źródło energii poprawiając wydolność i wspomagając proces odchudzania.
W przypadku psów MCFA zawarty w oleju kokosowym zrównoważa pracę tarczycy, pomaga psom w nadwadze i dodaje im energii.
Według lek. Bruca Fife, certyfikowanego dietetyka i lekarza naturopatę oraz prezesa Centrum Badań Kokosów, olej kokosowy delikatnie przyśpiesza metabolizm, zapewnia przypływ energii i witalności, chroni przed chorobami i przyśpiesza gojenie ran. Dodatkowo poprawią stan skóry i sierści psa, poprawia trawienie i redukuje reakcje alergiczne.
Korzyści zdrowotne pochodzące z oleju kokosowego
Poniżej kilka sposobów, które przy regularnym stosowaniu mogą wspomóc zdrowie Twojego psa.
Skóra
Pomaga w chorobach skóry takich jak egzema, alergie na pchły, zapalenia skóry i świąd
Zmniejsza reakcje alergiczne skóry i poprawia zdrowie
Sprawia, że sierść jest gładka i błyszcząca
Eliminuje nieprzyjemny psi zapach
Zapobiega i leczy infekcje grzybicze w tym Candida
Dezynfekuje rany i przyśpiesza ich gojenie
Stosowany miejscowo pomaga w gojeniu się ran, skaleczeń, suchej skóry i sierści, ukoszeniach i użądleniach
Chroni przed pchłami, kleszczami i roztoczami
Łagodzi i leczy suche popękane poduszki i modzele łokciowe
Układ trawienny
Poprawia trawienie i wchłanianie składników odżywczych
Pomaga w łagodzeniu zaburzeń trawiennych jakich jak zapalenie jelita grubego i okrężnicy
Zmniejsza lub likwiduje nieświeży oddech u psów
Wydala lub zabija pasożyty
Układ odpornościowy
Zawiera silne właściwości antybakteryjnie, antywirusowe i przeciwgrzybicze, które zapobiegają infekcjom i chorobom
Może zmniejszyć ryzyko choroby nowotworowej
Układ hormonalny/metaboliczny
Reguluje i równoważy poziom insuliny i może pomóc w zapobieganiu lub kontrolowaniu cukrzycy
Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy
Zwiększa energię i przyczynia się do zmniejszenia masy ciała
Układ mięśniowo-szkieletowy
Pomaga budować zdrowe kości
Redukuje zapalenia i może pomóc w dyskomforcie stawów
Mózg, oczy, uszy oraz jama ustna
Wspiera prawidłowe funkcjonowanie nerwów oraz mózgu i zapobiega demencji
Pomaga w infekcjach oczu i uszu (pozwól, by olej się stopił a następnie użyj jako krople do oczu lub miejscowo jako preparat do uszu).
Poprawia stan jamy ustnej i może być stosowany do czyszczenia zębów
Bezpieczeństwo oleju kokosowego
Doktor Bruce Fife autor Kokosowej Terapii dla Zwierząt Domowych mówi, że olej kokosowy jest bardzo bezpieczny dla wszystkich zwierząt począwszy od psów po koty, ptaki, króliki, świnki morskie, ale także krowy i konie. Badania pokazują, że olej kokosowy jest dobrze tolerowany nawet w przypadku badań toksyczności, gdzie naukowcy dostarczali zwierzętom duże ilości oleju kokosowego. Oznacza to, że jeśli Twój pies przypadkowo skonsumował cały słoik oleju kokosowego, prawdopodobnie najgroźniejszym tego rezultatem będzie jedynie biegunka.
Uwaga: Pomimo, że olej kokosowy jest bezpieczny, jeśli Twój pies jest zdrowy najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się z weterynarzem przed dostarczaniem my nowych suplementów w tym oleju kokosowego.
W przeciwieństwie do innych olejów, które mogą być toksyczne po pogrzaniu, olej kokosowy jest bardzo stabilny temperaturowo, nawet przy wysokich temperaturach podczas gotowania. Ze względu na jego stabilność powoli utlenia się, a okres przechowywania otwartego już oleju kokosowego szacowany jest na około dwa lata.
Jaki olej kokosowy wybrać
Wybierz olej kokosowy Virgin lub Extra Virgin (jest to ten sam olej) najlepiej organiczny i sprzedawany w szklanym (nie plastikowym) słoiku.
Jest jeszcze jedna forma oleju kokosowego nazywana RBD, co oznacza rafinowany, wybielony i bezwonny. Najlepiej unikać RBD, ponieważ podgrzewanie i filtrowanie oleju sprawia, że traci on niektóre składniki odżywcze… jednak może on być dobrym rozwiązaniem w przypadku psów, które nie przepadają za smakiem oleju kokosowego, ponieważ RBD ma bardziej neutralny smak.
Olej kokosowy w słoiku zazwyczaj ma biały kolor, jednak kiedy przechowujesz go w ciepłym miejscu może się rozpuścić i być bezbarwny. Jeśli dodasz go do smoothie wraz z mrożonymi owocami prawdopodobnie szybko się zestali i utworzy małe grudki w Twoim napoju. Jest to całkowicie normalnie – możesz zatem w zależności od temperatury pokojowej zaobserwować, że olej kokosowy rozpuszcza się, a następnie z powrotem przybiera formę białej masy.
Jak dawkować olej kokosowy
Jako suplement podawany codziennie warto stosować się do zasady jednej łyżeczki na ok. 4.5 kg masy psa. Warto zacząć dawkowanie od ¼ tej ilości by uniknąć problemów z układem pokarmowym psa, a następnie zwiększaj ją stopniowo aż dojdziesz do zalecanej dawki.
Zapamiętaj: Ze względu na niezbędne dla psa nienasycone kwasy tłuszczowe olejów Omega-3, Twój pies będzie potrzebował nie tylko oleju kokosowego, ale także oleju Omega-3. Dobrym rozwiązaniem będzie naprzemienne podawanie oleju kokosowego z olejem Omega-3 tak by Twój pies mógł czerpać zdrowotne korzyści z obu wymienionych wyżej substancji.
W celach terapeutycznych lub medycznych istnieje możliwość, że konieczne będzie zdwojenie dawki. W tym przypadku również rekomendowane jest działanie stopniowo, tak by Twój pies mógł przyzwyczaić się do dodatkowego oleju kokosowego w diecie. Możesz skonsultować się z weterynarzem w celu ustalenia optymalnej dawki dla wielkości i stanu zdrowia Twojego psa.
Niektóre psy uwielbiają zlizywać olej kokosowy z łyżki (lub Twoich rąk!), inne z kolei wolą gdy jest on zmieszany z podawanym mu jedzeniem. Dodawanie oleju kokosowego do pokarmu może pomóc również uniknąć niestrawności na początku podawania go psu.
Inne sposoby używania oleju kokosowego
Jako środek odstraszający owady
Jednym z mało znanych zastosowań oleju kokosowego jest odstraszanie owadów takich jak pchły czy kleszcze. Olej kokosowy ma ładny zapach i nie jest toksyczny. Możesz wetrzeć go w sierść swojego psa przed spacerem w lesie by odstraszyć kleszcze. W ten sposób poprawisz również stan sierści swojego czworonoga – będzie ona miękka i lśniąca!
By wyeliminować pasożyty
Wysuszony i niesłodzony miąższ kokosowy (od 1 lub 2 łyżek stołowych do ¼ miarki dodanej do jedzenia, w zależności od wielkości Twojego psa) od długiego czasy jest rekomendowany jako bezpieczny, naturalny zabieg mający na celu pozbycie się robaków jelitowych. Istnieją jednak źródła, które twierdzą, że olej kokosowy ma taki sam efekt. Właściciele zwierząt, którzy zaczęli podawać olej kokosowy swoim czworonogom jako suplement diety zauważali robaki w stolcach swoich zwierząt. Niektórzy używają suszonego kokosa inni zaś oleju kokosowego z czego obie formy przynoszą podobne, skuteczne rezultaty.

Zwalczanie grzybicy skóry
Zielarka Rita Hogan rekomenduje następującą mieszkankę, która pomoże w walce z grzybicą skóry:
Olej kokosowy rozwiązaniem w przypadku grzybicy skóry
Pozwól by olej kokosowy extra virgin rozpuścił się w małej szklanej butelce o pojemności ok. 230 ml.
Dodaj 10 kropli olejku lawendowego i 2 krople olejku cytrynowego
Zamieszaj
Wmasuj otrzymaną miksturę w skórę psa raz lub dwa razy tygodniowo przez tak długo jak będzie to potrzebne
Tak przyrządzona mikstura oleju kokosowego wystarczy na kilka miesięcy. Przechowuj ją w ciemnym miejscu.
Gotowanie z olejem kokosowym
Olej kokosowy jest bardzo stabilny przy wysokich temperaturach, tak więc może być stosowany do gotowania lub smażenie smakołyków dla psa zamiast innych olejów.
Jeśli przygotowujesz suszone mięsne, owocowe lub warzywne smakołyki dla swojego psa, spróbuj przez przygotowywaniem ich nasączyć je w oleju kokosowym. Efektem będzie lepszy smak i większe właściwości zdrowotne.
Co z innymi formami kokosa?
Możesz podawać psu kokosy w różnej formie.
Miąższ kokosowy
Jeśli kupujesz całe kokosy spróbuj podać psu miąższ tego owocu. Zaoszczędzisz czas i pozbędziesz się kłopotu z otwieraniem go i dalszym przygotowywaniem. (Pamiętaj, by kokos pochodził z gatunku niesłodzonych). Jedna szklanka pokrojonego świeżego kokosa zawiera około 2 łyżki oleju kokosowego, filiżanka posiekanego suszonego kokosa natomiast zawiera 3 łyżki stołowe oleju kokosowego.
Mleko kokosowe
Jest to kolejny dobry sposób podawania kokosów swojemu psu. Jedna 400ml puszka mleka kokosowego zawiera około 5 łyżek stołowych oleju kokosowego. Bądź jednak uważny przy zakupie… wiele mlek kokosowych sprzedawanych w sklepach posiadają dodatki w postaci cukru, konserwantów i emulgatorów, których należy unikać. Nie używaj mleka kokosowego w kartonach, które można znaleźć z półkach z nabiałem, jako, że zawierają one bardzo mało rzeczywistego mleka kokosowego a dużo wody i cukru.
Woda kokosowa
Dobrze jest podawać wodę kokosową swojemu psu, jednak w tym przypadku również należy zwrócić uwagę na to, że kupujemy produkt bez dodatku cukru i innych substancji chemicznych.
Woda kokosowa jest również doskonałym naturalnym źródłem elektrolitów. Lekarz weterynarii Dee Blanco DVM zaleca następującą mieszkankę, które pomoże nawodnić psa jeśli przegrzeją się w upalny dzień:
Nawadniający napój dla psów
1 szklanka wody kokosowej
Ok. ¼ do ½ łyżeczki soli morskiej (wybierz dobrą sól morską np. Celtycką lub Himalajską)
Dodaj trochę naturalnej gazowanej wody mineralnej takich jak Perrier lub San Pellegrino.
Woda gazowana jest ważnym elementem, jako że gaz pozwoli szybciej dostarczyć elektrolity do komórek psa.
Jeśli to konieczne możesz podać mieszaninę psu do jamy ustnej za pomocą strzykawki.
Istnieje wiele sposób na używanie oleju kokosowego jako suplementu diety lub w celach terapeutycznych i leczniczych. Wypróbuj je i podawaj swojemu psu obserwując poprawę jego zdrowia!

świeżo przyrządzane

świeżo przyrządzane

pakowane próżniowo

pakowane próżniowo

dostarczone do drzwi

dostarczone do drzwi