Sekretne życie zwierzaków domowcych

Głównym bohaterem w nowym filmie Sekretne życie zwierzaków domowych jest biało-brązowy terier o imieniu Max. Wraz z rozwojem akcji filmu Max odnosi się z tym jak wspaniałe jest jego życie z ukochaną właścicielką Katie w ich apartamencie na Manhattanie.

Jest jednak jeden problem, o którym Max mówi widzom: ‘’Ona wychodzi!’’.

Faktycznie, scena otwierająca jest serią trzaśnięć drzwiami przed nosem zwierzaków.
Przez ułamek sekundy zwierzaki wydają się być smutne i samotne, ale szybko otrząsają się z tego i zaczyna się zabawa. Otwierają one drzwi klatki wymykają się z mieszkania przez okno i spotykają się w apartamentach i na chodnikach. Urządzają sobie imprezy z obwąchiwaniem się i miskami przekąsek; dają czadu przy muzyce heavy metalowej, przeżywają dzikie i nieoczekiwane przygody z bezpańskimi kotami, łapaczami psów oraz Armią porzuconych zwierzaków, które knują zemstę na ludziach, którzy ich zostawili.
Jest to historia, która przytrafia się niemalże w każdym domu: trzask drzwi i zwierzak pozostawiony sam sobie.

Jednak co tak naprawdę dzieje się gdy zwierzak zostaje sam w domu?

Wydaje mi się, że wiem co robią dwa moje psy przez pierwsze 15 minut. Dowody ich ‘’pracy’’ zazwyczaj są na całej podłodze w kuchni, a kiedy zapomnę czegoś i wbiegam po to z powrotem do domu często przyłapuję ich na gorącym uczynku. W pierwszej kolejności sprawdzane są blaty kuchenne na to czy byliśmy na tyle zapominalscy by zostawić coś w zasięgu łap. Bochenek chleba, opakowania z ciastkami, precle – wszystko co nadaje się do spożycia. Następnie sprawdzają czy jest jakaś karma dla kotów, którą można ukraść. Co dzieje się później tego nie jestem pewna.
Scenariusz Sekretnego życia zwierzaków domowych miał na celu dostarczyć rozrywkę, a nie komentarz społeczny na temat stanu utrzymania zwierząt domowych w Ameryce. Jednak oprócz zabawy, film jest okazją do poważnej refleksji na temat tego najdziwniejszego kulturowego rytuału ludzi. Niektóre z refleksji są całkiem na miejscu, ponieważ odnoszą się do zagrożonego dobra miliona zwierzaków.
Popularność posiadania zwierzaków domowych jest najwyższa w historii, a liczba zwierząt domowych żyjących w naszych domach w ciągu ostatnich czterech dekad doszła do poziomu gdy liczba zwierząt przewyższa liczbę ludzi. Przemysł w zakresie zwierzaków domowych cieszy się z tego hobby i zarabia miliardy dolarów na sprzedaży zwierząt domowych i akcesoriów dla nich.

Jak sekretne życie zwierzaków domowych wygląda z puntu widzenia zwierząt?
Filmik na YouTube pod tytułem „What my dog does when I leave’’ (tłum. Co robi mój pies kiedy wyjdę z domu’’ ma kilka milionów wyświetleń, prawdopodobnie dlatego, że jest to coś co zastanawia wiele osób. Mężczyzna przyczepił psu kamerkę GoPro by sprawdzić co robi jego pies pod jego nieobecność. Można niemalże wyczuć desperację psa kiedy jego właściciel zamyka za sobą drzwi. Pies wyje i biega po całym domu sprawdzając wszystkie kąty szukając swojego właściciela. Wącha on ubrania mężczyzny. Skomle. I czeka. Co wydaje mi się najbardziej uderzające w filmie to fakt, że pies nie śpi. Jest on niespokojny przez cały dzień i nastawia uszy by usłyszeć nawet najcichsze dźwięki.
Filmiki z GoPro nie odzwierciedlają życia naszych zwierząt w momencie kiedy zostawiamy je w domu. Patrząc jednak na to obiektywnie możemy przypuszczać, że sekretne życie naszych czworonogów jest często nudne, frustrujące i samotne.

Szacuje się, że przynajmniej 40% psów w amerykańskich domach cierpi z powodów lęków, a są również przypadki, które zostały zdiagnozowane przez weterynarzy.

Ponieważ przynajmniej jedna czwarta wszystkich psów i jedna trzecia wszystkich kotów nigdy nie odbyło wizyty u lekarza weterynarii, poziom lęku u zwierząt jest prawdopodobnie znacznie większy.
Cierpienie emocjonalne często przejawia się ‘’problemami zachowania’’, za które obwinia się zwierzęta, jednak prawie na pewno źródło tych problemów znajduje się w warunkach życia naszych zwierzaków domowych. Wiele z nich nie wychodzi z domu i spędza dużo czasu samotnie. Przeciętny właściciel zwierzaka spędza w bezpośredniej interakcji ze swoim zwierzakiem zaledwie 40 minut dziennie. Zwierzęta nie mają również wiele okazji do interakcji z innymi zwierzętami z tego samego gatunku, co wywołuje u nich ciągły głód społeczny. Otyłość u kotów i psów występuje częściej niż w przypadku ludzi – jest to ewidentny dowód na to, że nasze zwierzęta nie mają na tyle aktywności fizycznej ile potrzebują.
Możemy zrozumieć co potrzebują zwierzęta domowe patrząc przez chwilę na zwierzęta w Zoo.

Naukowcy zgadzają się co do tego że dobrobyt zwierząt w ogrodach zoologicznych może być często naruszony, ponieważ nie mają one możliwości nabycia samodzielnie jedzenia, nie mają możliwości rozwiązywania problemów w ich naturalnych środowisku i nie mogą wchodzić w interakcje z innymi zwierzętami z ich gatunku. W przypadku gdy zwierzęta nie mają odpowiedniej fizycznej, psychicznej i społecznej stymulacji, mogą rozwijać w sobie coś co nazywa się ‘stereotypy’ czyli powtarzające się wzorce zachowań takie jak niechód lub machanie, które wskazuję na cierpienie psychiczne. Podobnie jak zwierzęta w ogrodach zoologicznych cierpiące z powodu nie posiadania niczego do robienia, tak samo cierpieć mogą nasze zwierzęta domowe.
Dla wszystkich naszych zestawień więzi człowiek-zwierzę, relacja pozostaje wątpliwa dla wielu zwierzaków domowych. ‘’Więzi’’ często stają się napięte, szczególnie wtedy gdy właściciele nie zapewniają zwierzakom tego co potrzebują.

Zachowania takie jak niszczenie mebli, szczekanie i bałaganienie w domy są często przejawem frustracji i nudy spowodowanej pozostaniem samemu na zbyt długo.

Niestety zamiast dostrzec w tym nasz udział, zrzucamy winę na zwierzęta co często kończy się najgorszym scenariuszem czyli wejście zwierzaka do Armii Porzuconych Zwierząt.
Sekretne życie przypomina nam, że zwierzęta mają swój własny skomplikowany świat, który zazębia się z naszym światem. Możemy zrobić co w naszej mocy by pomóc im w posiadaniu ciekawego życia, w posiadaniu pewnej samodzielności i zapewnić im możliwość zachowywania w sposób jaki jest charakterystyczny dla danego gatunku. Jest to szczególnie ważne w miejscach takich jak Nowy Jork, które pomimo tego , że jest ekscytujące i tętni życiem nie jest dobrym miejscem dla zwierząt. Naszym obowiązkiem jako odpowiedzialnych opiekunów jest zapewnienie, że sekretne życie naszych zwierzaków domowych będzie satysfakcjonujące i szczęśliwe.

świeżo przyrządzane

świeżo przyrządzane

pakowane próżniowo

pakowane próżniowo

dostarczone do drzwi

dostarczone do drzwi